Oliwkowa zieleń – modny akcent w nowoczesnych, rustykalnych wnętrzach 0
Oliwkowa zieleń – modny akcent w nowoczesnych, rustykalnych wnętrzach


Modna oliwkowa zieleń wydaje się być jednym z najbardziej stylowych kolorów na najbliższe kilka lat. Ma w sobie coś zarazem z elegancji jak i szyku. Szczególnie ciekawy i wszechstronny odcień, z łatwością wpasuje się w założenia wielu różnych stylów i środowisk.

Skojarzenia, które możemy mieć z oliwkową zielenią najczęściej prowadzą nas do tego, co jest synonimem wiejskości i rustykalnej atmosfery. Dlatego po inspirację sięgnijmy do stylu modern rustic.

Na czym polegają założenia nowoczesnej odsłony modern rustic?

 

 

Trend wnętrzarski, który w trakcie pandemii staje się jeszcze silniejszy – modern rustic – w swoich założeniach opiera się na uchwyceniu rustykalnego uroku i połączeniu go z nowoczesnymi akcentami.

Słowa kluczowe tego stylu: prostota i namacalność. Trend utrzymuje aranżacje w prostych konceptach pozbawionych bogactwa ozdób. Eksponuje za to piękno naturalnych elementów i materiałów, które same w sobie stanowią wystrój przestrzeni. Całości dopełnia naturalna zieleń. Ważnym punktem takiego projektu są duże okna, mające za zadanie wyprowadzić sporą ilość naturalnego światła. Ma również na celu bardziej nas zespolić ze światem zewnętrznym. Wszystko w neutralnej i uproszczonej kolorystyce. Zanim więc przejdziemy do kolejnych aspektów tego stylu, pociągnijmy wątek wspomnianych materiałów.

Dywan jest jednym ze sposobów na zagoszczenie tego stylu w naszej przestrzeni. Dla większości słowo „rustykalny”, przywołuje skojarzenie o zacisznej chatce w lesie lub na wsi albo gdzieś zupełnie tam gdzie nie sięga cywilizacja.

Kiedy ludzie myślą o rustykalnym przedmiocie, zwykle myślą o przedmiotach, które mają szorstkie, nieregularne powierzchnie i wykazują oznaki ‘starzenia się’.

 

Dywan Agnella Isfahan TORENA szmaragd wełna

A czym na prawdę są rustykalne dywany?

Rok 1500 roku wyznacza początek produkcji dywanów, które celowo zostały zaprojektowane by cieszyć eleganckie i wyrafinowane gusta. Były to dywany, które wielu z nas nawet dzisiaj kojarzy. Projekty z użyciem tego wzornictwa są często powielane przez współczesnych producentów. Choć nikt nie może zaprzeczyć pięknu tych wspaniałych dzieł, w społecznościach wiejskich i tradycyjnych kulturach plemiennych wytwarzano inną formę sztuki. Bardziej przyziemną, bliższą naturze i temu czym nas nie przestaje zachwycać. Odległe kultury do produkcji dywanów czerpały pełnymi garściami z przeszło tysiącletniej tradycji i z piękna z którym żyły w harmonii.

Dywany tkane przez odległe plemiona miały swój prawdziwy urok, który wyróżniał je w świecie szlachetnych dywanów. Jednak jakieś 150 lat temu nastąpił wielki przełom i te skarby będące częścią światowego dziedzictwa ujrzały światło dzienne. Zmiana przyszła wraz z rozwojem transportu. Na reakcje nie trzeba było długo czekać. Świat szybko się w nich zakochał.

 


Dywan Dywilan Polonia DUKATO iron wełna

 

Termin „plemienny” jest używany do opisania każdego dywanu, który nie jest produkowany w centrach dywanowych bliskiego wschodu i orientu. Dywany produkowane w odległych rejonach świata są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Często brakuje im maszynowej precyzji dywanów produkowanych w miastach, w których znajdowały się formalne szkoły tkackie. Ale na tym polega też między innymi ich urok.

Dywany rustykalne w aktualnych wnętrzach

Często dywany rustykalne odnajdujemy we wnętrzach obfitujących w rośliny, wyraźniej tekstury, wkomponowane w towarzystwo twardego drewna i bogatej kolorystyki. Wnoszą nieco zaskoczenia i dramatyzmu do surowych i minimalistycznych aranżacji. Modern rustic jest bliski tym założeniom. Dywan jest natomiast jednym z niewielu elementów wnoszących ciepło do pomieszczenia i stanowiący przeciwwagę dla surowości wnętrza. Zarówno przez naturalne włókno, fakturę, wzornictwo jak i kolorystykę. Naturalne odcienie, a aktualnie omawiane odcienie oliwki czy nawet szałwii, wzbogacą projekt niepomiernie.

 


Dywan Dywilan Polonia SAMARI jadeit wełna

 

Wyblakłe dywany, znużone latami użytkowania i miłości okazywanej wnętrzom do których należały, obecnie są chętnie witane przez wnętrza rustykalne, które znają się na ich prawdziwej wartości. Dodają ponadczasowego charakteru, który ciężko podrobić. Jednak realistycznie patrząc mało kogo będzie stać na taki odrestaurowany dywan.

Wielu producentów nowoczesnych dywanów pośród swojej bogatej oferty proponuje również dywany stylizowane na takie po których widać ząb czasu. Pośród propozycji współczesnych dywanów odnajdziemy również wzornictwo etniczne.

Zastanówmy się przez chwilę, co w odbiorze pomieszczenia zmienia taki dywan? Można nim stonować zbyt formalny wystrój kuchni lub salonu. Sprawić, że przestrzeń stanie się bardziej ciepła i zapraszająca. Bogata faktura podkreśli naturalne piękno surowych elementów i będzie się dobrze zgrywać z drewnianymi meblami.

Naturalne włókno i neutralna kolorystyka dywanów

W projektach zachowanych w stylu modern rustic, ważne by komponenty pomieszczenia współpracowały ze sobą w harmonii na wszystkich możliwych płaszczyznach. Pierwszy z zakresów będzie dotyczył kolorystyki. Mottem przewodnim artykułu jest rola zielonej oliwki w projekcje. Jednym ze sposobów na jej zaintonowanie w przestrzeni jest właśnie dywan. Rzadko który kolor budzi tak bezpośrednie skojarzenie z naturą jak właśnie odcień zielonej oliwki. Jego obecność będzie relaksować i nie będzie w niej niczego hałaśliwego. Ciężko o bardziej trafny wybór będący w zgodzie z założeniami stylu modern rustic.

Chociaż wprowadzenie tego koloru miało początkowo inny cel. Nazwa zielona oliwka po raz pierwszy pojawiła się w języku staroangielskim, czyli weszła w życie między 1150 a 1500 rokiem. Niezależnie od tego, jaką przyjmie nazwę khaki, wojskowa zieleń czy zielona oliwka swoje początki miała w armii i była wykorzystywana dla mundurów wojskowych. Spokojna tonacja, zanim zagościła we wnętrzach domów, była zaimplementowana przez siły zbrojne w celu skutecznego kamuflażu, pozwalającego na skuteczne wtopienie się w otoczenie.


Styl też hołduje naturalnym materiałom, bogatym w fakturę i działającym na zmysł dotyku. Dlatego naturalne włókna takie jak wełna, jedwab czy bawełna będą miały pierwszeństwo wejścia na salony. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o tym trendzie?

‘Slow living’ czyli powolne życie

Styl inspirowany wiejskimi klimatami i filozofią ‘slow living’ czyli powolnym tempem życia, widoczny jest zarówno w ogólnym koncepcie jak również detalach i akcesoriach.

 


Dywan WX The Rug Republic DELTA Charcoal Ivory

 

Moda na ten styl rozszalała się na dobre podczas pandemii. Jakiemu twierdzeniu ten fakt dowiódł? Mianowicie temu, że wielu z nas tęskniło do stylu życia, bliskiemu naturze i prostocie. Styl wzywa do prostoty i autentyczności w życiu codziennym. Jego przełożeniem będą widoczne we wnętrzach i życiu, przemiany.

W jakie jeszcze skojarzenia ubrać ten styl? Można by rzec, że kryje się pod pojęciem relaksującej codzienności. Jest reprezentantem minimalistycznego podejścia. Idealnie równoważy styl nowoczesny z ciepłem rustykalnego domu. Zarówno w atmosferze jak i w projekcie wyczuwalna jest harmonia, spokój i transparentność.

To idealne połączenie prostych detali z nowoczesną, elegancką klasyką. Inspirowane bohemą dekory i minimalizm wpuszczone są na łono spokojnego i powolnego stylu życia. Stąd paleta kolorów oscyluje pomiędzy naturalną zielenią i tonami ziemi. Cały wachlarz neutralnych tonów bieli, beżu i brązu. Nie ma miejsca na sztuczne kolory: wszystko inspirowane jest naturą i jej autentycznością.

Komentarze do wpisu (0)

5% rabatu na pierwsze zakupy
Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium