Dywan to sprawdzony sposób na przyciągnięcie uwagi gości i doinwestowanie aranżacji każdego pomieszczenia w domu. Ta koncepcja projektowa dotyczy nie tylko przestrzeni wywnętrz mieszkania, ale także przestrzeni outdoorowych.
Dywany z przeznaczeniem na zewnątrz mają dwojakie korzyści. Po pierwsze pomagają przekształcić przestrzeń prowadząc ją ku w pięknym, pełnym klasy i charakteru miejscom. Nawet miejsce pełne potencjału takie jak patio, weranda czy balkon mogą na tym skorzystać. Po drugie, są trwałe, praktyczne, atrakcyjne i niedrogie.
Jeśli więc myślisz o przygotowaniu przestrzeni na zewnątrz w której będziesz mógł się cieszyć latem, wczesną jesienią i wiosną zacznij od dywanu. A jeśli nie wiesz, czego szukać, oto wszystko, co musisz wiedzieć o dywanach na zewnątrz.
Co to jest dywan outdoorowy?
Dywan outdoorwy to taki, który został specjalnie zaprojektowany, aby wytrzymać deszcz, światło słoneczne i inne trudne warunki pogodowe, zachowując jednocześnie swój wspaniały wygląd. Ponieważ tego typu dywany mają trwałe włókna, są odporne na wszelkie warunki pogodowe, a także regularne zużycie. Dywany zewnętrzne nie tylko poprawiają atrakcyjność wizualną przestrzeni na zewnątrz, ale także pomagają je zdefiniować i sprawić, że będą wyglądały na tak samo przyjemne i wygodne jak te w środku.
Czy dywan outdoorowy można zostawić na zewnątrz?
Rzeczywiście, możesz zostawić dywan na zewnątrz. Odpowiednio dobrane dywany na taras są odporne na zróżnicowane warunki pogodowe tak jak i na naturalne zużycie.
Jaki rodzaj dywanu jest najlepszy na zewnątrz?
Uważa się, że dywany polipropylenowe najlepiej nadają się do użytku zewnętrznego. Polipropylen to lekki, łatwy w czyszczeniu materiał, który jest odporny na plamy, blaknięcie, trwałość, wilgoć i zużycie.
Czy dywan przetrwa deszcz?
Odpowiednio dobrane dywany outdoorowe są przygotowane na to, żeby przetrwać deszcz i w dodatku nie stracić na swoim uroku. Dywany z polipropylenu mogą być wystawione na działanie wody.
Czy dywany pozostawione na zewnątrz mogą zapleśnieć?
Tak i nie. Większość dywanów outdoorowych, zwłaszcza tych wykonanych z materiałów syntetycznych, nie pleśnieje. Nieodwodniania pielęgnacji dywanów z naturalnym włosiem może jednak mieć takie konsekwencje.
Materiały używane do produkcji dywanów outdoorowych
W przeciwieństwie do dywanów z przeznaczeniem do domu, dywany na zewnątrz są niejednokrotnie wykonane z trwalszych tkanin, które posiadają sporą wytrzymałość na różne warunki pogodowe, są plamoodporne i nie ulegają szybko płowieniu. Najlepsze dywany na zewnątrz są często wykonane z materiałów syntetycznych, które nie należą do najdroższych. Poza tym odznaczają się lekkością i szybko wysychają. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Polipropylen
Najczęściej stosowanym materiałem syntetycznym do produkcji dywanów zewnętrznych jest polipropylen. Jest lekki, łatwy w utrzymaniu, odporny na wilgoć i duży ruch. Dywany z polipropylenu przypominają wyglądem włókna naturalne, ale w przeciwieństwie do włókien naturalnych mogą wchłaniać wodę.
Nylon
Nylon jest odporny na plamy, blaknięcie, zmywalny i jest łatwy w utrzymaniu. Jego wytrzymałość i inne parametry sprawiają, że idealnie nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Czego jednak należy unikać to eksponowania go na ostre światło słoneczne. Mocno nagrzany może rodzić uczucie dyskomfortu pod stopami.
Poliester
Jeśli szukasz trwałej i mocnej opcji, odpowiednie będą też poliestrowe dywany outdoorowe, które są odporne na blaknięcie i są dostępne w wielu kolorach. Chociaż większość pojawiających się plam jest do usunięcia, te powstałe na bazie oleju są trudniejsze do wywabienia. W związku z tym nie zalecamy do używania ich w strefie jedzenia, nawet na świeżym powietrzu.
Juta i sizal
Juta i sizal to trwałe i niedrogie teksturowane włókna naturalne, które nadają się do użytku na zewnątrz. Są biodegradowalne, ekologiczne i przyjemne w procesie eksploatacji.
Jednak juta jest trudna do czyszczenia i podatna na blaknięcie, kiedy pozostawiona na bezpośrednie oddziaływanie światła słonecznego. Jest również podatna na rozwój pleśni i grzyba jeśli nie jest odpowiednio zadbana i zabezpieczona. Najbardziej spełnią swoją funkcję pod zadaszeniem gdzie warunki atmosferyczne nie są tak dokuczliwe.
Dywany na zewnątrz. Zalecenia i przeciwwskazania
Producenci dywanów z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego zalecają przestrzeganie pewnych zasady, które mają przełożenie na to jak długo będziemy się cieszyć nieskazitelnym designem i dobrą kondycją dywanu. Ostrożność należy wdrożyć już na pierwszym etapie projektu czyli przy wyborze.
Zalecenia:
- Zbierz prawidłowe pomiary miejsca pod dywan, przemyśl rozmiar i kształt
- Użyj podkładki nawet pod dywan outdoorowy
- Znajdź dywan, który będzie zarówno pasował do wystroju, jak i twoich założeń
- Regularnie usuwaj zabrudzenia
- Często osuszaj dywan, aby zapobiec rozwojowi pleśni
- Od razu usuwaj plamy
- Uwzględnij rodzaj materiału podczas czyszczenia
Przeciwwskazania:
Niedokładne dokonanie pomiarów. Należy zmierzyć powierzchnię tarasu przed zakupem dywanu. Dzięki temu unikniesz nieplanowanych dysproporcji.
Nadmierna powściągliwość. Nie wahaj się użyć drzemiącej w tobie kreatywności przy wyborze bardziej zdecydowanego dywanu na zewnątrz.
Przedkładanie designu nad funkcjonalność.
Sposoby na podkreślenie przestrzeni outdoorowej za pomocą dywanu
W osobnym artykule podzieliliśmy się różnymi sposobami wykreowania idealnego miejsca do spędzania czasu na zewnątrz. Poniżej kilka innych wyjątkowych i stylowych sposobów na urozmaicenie przestrzeni za pomocą dywanu.
Umieść dywan pod stołem
Dodaj świeżości do swoje jadalni na wolnym powietrzu dzięki odważnemu, kolorowemu i wodoodpornemu dywanowi. Jedną z niezaprzeczalnych jego zalet jest łatwość czyszczarnia.
Dodaj wzór i kolor do przestrzeni
Kolor, motyw i wzór dywanu do użytku zewnętrznego, niezależnie od tego, czy jest spory, czy raczej mniejszy, może przynieść natychmiastową poprawę wizerunku przestrzeni. Przy jego użyciu może nadać zupełnie świeży i nowy motyw lub ton przestrzeni. Sprawdzi się również jako jedynie uzupełnienie już istniejącej aranżacji.
Zdefiniuj przestrzeń
Możesz użyć dywan, aby zdefiniować przestrzeń na zewnątrz i wyznaczyć strefy dla różnych aktywności. Wykreuj obszar do konwersacji i do jedzenia, a być może nawet tańca. Wokół dywanu umieść meble dla podkreślenia zarysów przestrzeni.
Spraw, by było wygodnie
Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca do zagospodarowania, weź pod uwagę wprowadzenie dużego dywanu do aranżacji na zewnątrz. Zyskasz na komforcie i pozytywnym wrażeniu. Wykorzystaj skalę i kolorystykę dywanu, aby twój taras wyglądem bardziej przypominał wnętrze salonu.
Znajdzie się i przestrzeń na chodnik
Jedną z zasad stosowanych przez projektantów do ocieplania zaniedbanych przestrzeni jest umieszczanie we wnętrzach chodników. Można tą zasadę zastosować na tarasie lub balkonie. Takim manewrem możesz wprowadzić ciepło i ciekawe rozwiązanie łączące dwa obszary twojego tarasu.
Mniej znaczy więcej
Jeśli Twoja przestrzeń lub budżet nie pozwalają na duży dywan na zewnątrz, wybierz mniejszy lub po prostu wykładzinę podłogową z potencjałem.
Jak zadbać o dywan na zewnątrz?
Dywany pozostawione na zewnątrz są często narażone na zabrudzenia i złe warunki pogodowe, co oznacza, że jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, ich urok może szybko przeminąć. Aby utrzymać je w dobrej kondycji na długi czas, zaleca się ich regularne czyszczenie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po temacie metod samodzielnego czyszczenia dywanów.
Regularnie usuwaj zabrudzenia
Dywany outdoorowe gromadzą dużo kurzu i brudu. Czego my nie zabrudzimy to naniesie wiatr. Bez regularnego czyszczenia, nagromadzony brud będzie rzutował na wygląd dywanu sprawiając wrażenie zużytego i wyblakłego. Regularne odkurzanie czy po prostu trzepanie oraz przecieranie wilgotną ściereczką, należy do podstawowych i najbardziej skutecznych sposobów pielęgnacji takich dywanów. Pamiętaj również o tym by pozwolić dywanowi wyschnąć całkowicie po czyszczeniu.
Często osuszaj dywan, aby zapobiec rozwojowi pleśni
Pleśń rozwija się w wilgotnym środowisku, więc utrzymuj swoje dywany w możliwie suchym miejscu. Po deszczu susz dywany na słońcu lub użyj odpowiedniego odkurzacza, aby usunąć zanieczyszczenia i wilgoć. Należy jednak unikać suszenia dywanów w suszarce. Ciepło może uszkodzić włókna.
Od razu usuwaj zabrudzenia
Plamy szybko wnikają w dywan, co z czasem utrudnia ich skuteczne usunięcie. Staraj się przyjmować zasadę ‘im szybciej tym lepiej’. W tym celu usuń zabrudzenie przy pomocy łagodnego detergentu.
Uwzględnij rodzaj materiału podczas czyszczenia
Włókna syntetyczne są wytrzymałe i odporne – nadają się nawet do prania. Nie są chłonne i szybko schną. Z drugiej strony materiały naturalne nie powinny być narażone na długotrwałe działanie wody, ponieważ nie są wodoodporne.
Końcowa myśl
Teraz, gdy już wiesz wszystko na temat dywanów outdoorowych, pozostaje kupić jeden na taras, zdjąć buty i ciesząc się otoczeniem.