Trendy w designie na 2023 rok 0
Trendy w designie na 2023 rok

Czego można się nauczyć od projektantów i trend forecasterów? Mówi się, że to ludzie którzy cały czas żyją przyszłością i wiedzą, co się wydarzy w przestrzeni designu nawet na dwa lata do przodu. Owoc ich pracy jest poprzedzony całym mnóstwem badań rynku z uwzględnieniem różnych dziedzin takich jak polityka, ekonomia czy socjologia. Znajomość przyszłości i wiedza na temat dopiero klujących się trendów daje dostęp do wielu możliwości. Jedną z takich korzyści jest możliwość planowania z wyprzedzeniem. Dzięki temu projekty powstające obecnie mogą być tworzone już z myślą o tym co dopiero nadejdzie, a świeżość wnętrz zostanie z nami na dłużej.

Zacznijmy od kolorów

Rok 2023 zapowiada się być przestrzenią przeznaczoną dla ciepłych, orzeźwiających kolorów. Pośród wielu głosów designu panuje zgoda co do tego, że możemy spodziewać się sporo ziemistych tonów, ciepłych neutralnych, różowych odcieni i więcej eksperymentów z bogatymi, ciemnymi akcentami. Nie zabraknie również popowych kolorów. Wygląda na to, że od kilku lat nasilają się preferencje ukierunkowane na odważniejsze kolory, ale dopiero w 2023 zdajemy się być wreszcie gotowi, aby zaprosić je do swoich wnętrz.


Dywan ZEN GARDEN 2404 YELLOW

DYWAN ZEN GARDEN

Ziemiste tony

W porównaniu z ziemistymi kolorami, które były popularne w latach 90., aktualne odcienie mają bardziej boho, bardziej nowoczesny charakter przypominający ten z połowy stulecia. Stonowane odcienie terakoty, zieleni, żółci i śliwki będą cieszyć się popularnością na ścianach, na dywanach, ale też meblach i całej reszcie. Kolory te są ciepłe i wyglądają naturalnie oraz stanowią świetny kontrast z odcieniami drewna, które jest ponadczasowe i zawsze mile widziane.

Bogate, ciemne kolory

W 2022 roku projektanci wnętrz i odbiorcy coraz swobodniej eksperymentowali z odważnymi, ciemnymi kolorami. Ten trend utrzymał się dużo dłużej niż do przełomu roku. Chodzi o nasycone odcienie czekoladowego brązu, ceglastej czerwieni, ciemnego jadeitu.

Zaletą ciemnych kolorów jest efekt głębi, której nie można uzyskać pracując na samych pastelach lub neutralnych odcieniach. Nastaje era naprawdę satysfakcjonujących projektów, które są ucztą dla oczu ich odbiorcy. Przewiduje się, że w tym roku do tego panteonu dołączą głębokie pawie tony, odcienie węgla drzewnego i ochry.

Ciepłe neutralne

Panuje zgoda co do tego, że w 2023 roku szarość odeszła, a ciepłe neutralne barwy nadal będą dominować. Trendy kolorystyczne zmieniły się z całkowicie białych na ciepłe i neutralne, a w 2023 roku projektanci będą je jeszcze bardziej ocieplać.

Nie oznacza to jednak końca bieli ale raczej jej surowy, chłodny odcień wraz z towarzyszącymi jej szarościami. Ustąpią one miejsca cieplejszym bielom i beżom. Ciepła biel z kremowożółtymi odcieniami może opierać się na neutralnej palecie kolorów, a jednocześnie być połączona z jasnymi, odważnymi kolorami, w celu uzyskania żywszej, radośniejszej przestrzeni.

Odcienie różu

Pośród jednych z najbardziej ekscytujących trendów kolorystycznych plasuje się ziemisty i nastrojowy róż. Różowy z natury jest kolorem, który promuje spokój i harmonię. Nic dziwnego, że właściciele domów są teraz bardziej otwarci na tą zmianę niż kiedykolwiek wcześniej. Nasycone fiolety i przydymione, jasne róże to doskonały sposób na wprowadzenie blasku do pomieszczenia, dodającego przestrzeni elegancji i wyrafinowania.


Dywan orientalny BUKHARA wełna 315x396 cm

DYWAN ORIENTALNY BUKHARA WEŁNA

PANTONE 18-1750 Viva Magenta

Zgodnie z przewidywaniami w tym roku gwiazdą PANTONE będzie 18-1750 Viva Magenta, bo taka jest pełna nazwa Koloru Roku 2023. Jest to barwa hybrydowa, która łączy świat fizyczny z cyfrowym. Ma w sobie dużo wyrazistości, przy czym nie jest agresywna. Ten karminowy odcień czerwieni, znajduje się na pograniczu kolorów ciepłych i chłodnych, czerwieni i niebieskości.

Przestrzenie inspirowane naturą pozostaną z nami na stałe

Jeśli postawiłeś na projekty biofilne z pierwszych kilku lat tej dekady, trafiłeś w samo sedno. Motyw wykorzystania natury w elementach wnętrz będzie nadal dominował w wykończeniach i wyposażeniu. Będziemy widzieć kolory inspirowane naturą, takie jak delikatniejsze zielenie i błękity, które są uspokajające i przyjemne dla oka. Ale również materiały, faktury i wzornictwo nawiązujące do tego.

Zrównoważony rozwój będzie zyskiwał na znaczeniu i znajdzie to odzwierciedlenie w naszych domach, ich wykończeniu, meblach i dywanach. Drewno, kamień, wełna, rośliny - obecność tych elementów w naszych domach naprawdę karmi duszę.

Dywan Agnella Isfahan ANDROS jasny beż wełna

DYWAN AGNELLA ISFAHAN ANDROS JASNY BEŻ

W 2023 roku oprócz wspomnianej kolorystyki spodziewaj naturalnych akcentów we wnętrzach, takich jak bambus, rattan, kamień, wełna, bawełna czy juta. Dogodnym i szybkim sposobem na wprowadzenie biofilnych elementów stylu jest dywan, który został wyprodukowany z naturalnych włókien. Poza tym warto postawić na świeże kwiaty, świeżo ścięte gałęzie lub zioła rozłożone po w całym domu. Dodadzą wspaniałego kolorytu i świeżego zapachu.

Nastrojowe wnętrza

Najbardziej ekscytującym dla wielu kierunkiem w 2023 roku jest trend monochromatyczny. Wizerunek głębokiego, nastrojowego pokoju w jednolitym kolorze. Ściany w odcieniach głębokiej zieleni lub fioletu, wyłożone tapetą w kolorystyce nawiązującej do rolet, mebli i dywanów. Raj dla projektantów i miłośników designu z pogranicza gotyku. Widzimy coraz więcej czarnych dekoracji i farb, które tworzą nastrojową atmosferę.

Powrót Art Deco

Jeśli chodzi o estetykę, przewiduje się powrót do szalonych lat 20. Powracają bardziej dekoracyjne trendy, takie jak art deco. I to powracają w wielkim stylu dzięki dramatycznym kolorom, swoistym liniom, geometrycznemu wzornictwu, aksamitom i dekadenckim detalom. W tym trendzie chodzi o przepych, luksus i symetryczne projekty, które wprowadzają do przestrzeni poczucie energii i optymizmu.

Wiele elementów stylu Art Deco powraca, w tym również kolorowe pastele. Nadal będziemy widywać zabawne i eleganckie akcenty kolorystyczne w takich elementach, jak płytki łazienkowe i szafki kuchenne.


Dywan ZEN GARDEN 2405 LILA

DYWAN ZEN GARDEN kolor liliowy

Wyjątkowe i kolorowe kuchnie

W tym trendzie unikamy tworzenia sterylnej, całkowicie białej, monochromatycznej kuchni. Zamiast tego ożyw ją wyjątkowymi kolorami i dekoracjami.

Wyjątkowe w tym pojęciu nie oznaczają kiczowate. Pomyśl bardziej o klasycznym stole i krzesłach, wzorzystych płytkach lub przyciągających wzrok, wiszących lampach. Zanim zaczniesz przeprojektowywać, pamiętaj, że kuchnia powinna być miejscem spotkań rodziny i przyjaciół, a nie galerią sztuki, w której goście boją się usiąść i delektować posiłkiem i miłą atmosferą.

Przyciągające wzrok łuki

Powracają do palety wnętrzarskiej w nadchodzącym roku. Z konstrukcyjnego punktu widzenia łuki zawsze były używane jako komponent z pogranicza dekoracji i architektury. Aktualnie stają się atrakcyjnym wizualnie elementem projektu przestrzeni.

Czerpiąc inspirację z architektury renesansu, wykorzystanie łuków powróci do projektowania mebli, a także innych elementów dekoracyjnych w całym domu. Może to przybrać formę drzwi, okien, luster, czy wzornictwa na przykład na tapecie lub dywanie.


Dywan Agnella Agnus MIKA jasny niebieski wełna

Dywan Agnella Mika jasny niebieski

Więcej krzywych linii i zaokrąglonych krawędzi

Oprócz architektonicznych łuków, uwaga projektantów będzie skupiona na krzywiznach. Pochodzące z lat 60. meble z zaokrąglonymi, miękkimi krawędziami i łukowatymi kształtami szybko powracają jako jeden z najgorętszych trendów. Skąd się bierze tak duża ich popularność? Krzywizny są atrakcyjne wizualnie i dodają do przestrzeni, pożądany element miękkości i wyrafinowania. Są wszechstronne i mogą być używane w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach. Eksperci uważają również, że pozytywnie wpływają na samopoczucie i reakcje emocjonalne, wywołując spokój, zadowolenie i nadzieję.

Zaleca się łączenie zakrzywionych elementów dekoracyjnych z naturalnym kamieniem. W ten sposób można uzyskać miękkie ale nastrojowe wnętrze. Krzywiznę można dodać za pomocą krzesła lub sofy, która ma miękkie kobiece kształty.

Elementy zabytkowe i vintage

Wraz z pojawieniem się wystroju w stylu „grandmillenial”, cała ta koncepcja łączenia estetyki rodem ze starej szkoły wraz z nowoczesnym stylem, weszła na nowe wyżyny. Cechą charakterystyczną stylu „babcinego szyku” są pamiątkowe meble i dzieła sztuki. Elementy w stylu vintage nadają przestrzeni autentyczności, charakteru i pewnej płynności pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Bardziej niż kiedykolwiek ludzie są chętni łączyć i zestawiać ze sobą, design na różnym poziomie estetycznym, a dodanie elementu w stylu vintage jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego połączenia.

Zrównoważony rozwój to kolejny czynnik przyczyniający się do rosnącej popularności omawianych elementów. Zamiast kupować masowo produkowane meble, projektanci mogą nabywać meble w stylu vintage, wykorzystując to, co już istnieje, redukując w ten sposób produkcje odpadów.

Jeśli jesteś nowy w świecie mebli antycznych i zabytkowych, zwykle lokalne pchle targi i strony internetowe, to świetne miejsce by zacząć tą podróż.

Komentarze do wpisu (0)

5% rabatu na pierwsze zakupy
Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium